آموزش پروش گوسفند
ثبت نام کنید

ثبت نام آموزش پرورش گوسفند

  • قیمت: 460,000 تومان

اطلاعات بیشتر در مورد پرورش گوسفند:

مقدمه:

در سالهای اخیر پرواربندی گوسفند به دلیل سودآوری بالا، بازار فروش تضمینی و ریسک کم، طرفداران بسیاری پیدا کرده و با اقبال عمومی مواجه شده است. از مزیت های اقتصادی این کسب و کار می توان به اشتغال زایی در مناطق مختلف، تولید گوشت مرغوب و پشم اشاره نمود. گوسفند در مقايسه با ساير حيوانات به جيره نگهدارى کمترى احتياج دارد و بيشتر غذاى دريافتى را صرف رشد و نمو مى‌کند همچنین نسبت به سایر دام‌ها مثل بز و یا طیور ، مقاومت خوبی به بیماری‌ها و شرایط نامناسب رطوبتی و دمایی دارد. بنابراین میزان تلفات در این دام بسیار پایین‌تر بوده و ریسک ضرر اقتصادی از این جهت برای دامدار کمتر است.
پرواربندی گوسفند نیاز به تجهیزات ارزان قیمتی داشته و به دلیل ریسک کم و بازگشت سریع سرمایه در کوتاه مدت، از جذابیت مالی مطلوبی برخوردار است.
طرح پرواربندی گوسفند از نظر اقتصادی ظرفیت بالایی داشته و به دلیل نیاز مداوم بازار به گوشت گوسفند و میزان تولید کم آن در داخل کشور، تقاضا برای گوشت گوسفند پا برجا بوده و هر میزان تولید به راحتی به فروش خواهد رسید. از این رو بحث رقابت در این حوزه چندان مطرح نبوده و جزء دغدغه‌های پرورش‌دهندگان نمی‌باشد.
برای شروع کار، نیازمند شناخت اصول کامل از پرورش گوسفند ، شرایط اقلیمی بهداشت ، تغذیه و … است. دوره های راشا افق ،اطلاعات کاملی دراختیار شما قرار می دهد
سرعت رشد بالای نژاد افشاری، تولید شیر خوب و پرچرب، دو منظوره گوشتی و شیری بودن، سازگاری و عادت‌پذیری با شرایط مناطق سردسیر، قدرت راهپیمایی و کوهپیمایی مطلوب، بالا بودن نسبی چند قلوزایی این نژاد نسبت به سایر نژادها، مقاومت در برابر بیماری‌ها و امراض، بالا بودن ضریب تبدیل غذایی و داشتن بازدهی اقتصادی مطلوب از مهمترین ویژگی‌های این نژاد می‌باشد.
گوسفند افشاری اصلاح شده، توان تولید ۲ تا ۳ بره را داشته و با بهبود ۱۰۰ درصدی ضریب تبدیل غذایی، موجب بهبود ۳۰ درصدی سرعت رشد، بهبود کیفیت و کمیت پشم و کاهش قابل توجه از حجم دنبه شده است. در شرایط حاضر با توجه به بهره‌وری پایین گوسفندداری سنتی بخصوص در سال‌هایی که به علت شرایط آب و هوایی مراتع فقیرتر می‌شوند، کمتر به‌صرفه بوده و با توجه به هزینه‌های تمام شده، گوشت گوسفند قیمت بالایی دارد. لذا انتظار می‌رود طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری بتواند با افزایش چندقلوزایی در گله پرورشی به عنوان یکی از راهکارهای افزایش بهره‌وری، باعث سوددهی گوسفندداری در شرایط فعلی شود.

 

گله داری در شرایط کنونی :

سرمایه گذاری و نیاز به نهاده کمتر در مقایسه با پرورش دیگر دام ها
مدیریت آسان تر پرورش
استفاده از علوفه مراتع ، سپس چرا مزارع و بقایای کشاورزی
چرا از گیاهان هرز و علف باغات
تطابق حیوان با زیست در اقلیم های مختلف حق بیابانی و نیمه بیابانی
مقاومت بیشتر به بیماری ها و انگل ها
افزایش بازدهی خاک مراتع ،مزارع و باغات از طریق کودپاشی توسط گوسفند و بز
تولید پروتئین برای تغذیه انسان (شیر و گوشت) ، الیاف (پشم ، کرک و مو) برای قالی بافی و صنایع نساجی و پوست به عنوان ماده اولیه صنایع چرم سازی
ایجاد افزایش مولد و افزایش درآمد بهره برداری و جلوگیری از مهاجرت جمعیت غیر شهری به شهرها

محاسن پرورش گوسفند :

گوسفند نسبت به تغییرات شرایط محیطی مقاوم است و از قدرت سازگاری مناسب برخوردار شده است .
تطابق با شرایط آب و هوایی و باعث تغییرات در هیکل و خصوصیات
گوسفندان موجود در نواحی گرم دارای جثه کوچک، پاهای دراز ، گوش های بلند و پوششی مو مانند هستند.
در مناطق سردسیری گوسفندان دارای هیکل درشتر هستند ، پوشش بدن بیشتر پشم می باشد و ذخیره چربی به صورت زیرپوستی است تا به حفظ حرارت کمک کند.
گوسفند میتواند با فقیرترین علوفه ها و مواد غذایی بسازد و تولیدات خوبی نیز داشته باشد.
این دام با برخورداری از لبهای نازک ، علوفه را از سطح پایین تری نسبت به سطح زمین جمع آوری می کند
گوسفند قابلیت استفاده بهتر از مواد غذایی دارد و در مواقعی که خوراک مازاد بر احتیاجات داشته باشد بصورت چربی در بدن ذخیره میکند و این ذخیره می تواند
در مواقع نیاز به مصرف برسد .
تنوع تولیدات گوسفند که شامل شیر ، پشم ، گوشت ، پوست و غیره است قابل توجه می باشد.
قدرت تحرک و پیاده روی گوسفندان بسیار زیاد است.
طول آبستنی کم و هم دوره نگهداری و عرضه به بازار بره ها کوتاه است.
پرورش گوسفند به تاسیسات و تجهیزات زیاد و پرهزینه نیاز ندارد و با ساده ترین امکانات می توان به پرورش این دام پرداخت .
حساسیت گوسفند به بیماری های انگلی بیشتر از گاو است.
گوسفند قادر به مصرف دامنه وسیعی از گیاهان مختلف است.
در این دوره گام به گام با مراحل مختلف پرورش، تکثیر و نگهداری گوسفند و گوسفند افشاری آشنا شده و در رابطه با مدیریت تغذیه و پرواربندی، مدیریت بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌ها و موارد دیگر مطالب بسیار مفید و کاربردی مطرح می‌گردد.