آموزش پروش کرم میلورم
ثبت نام کنید

ثبت نام آموزش پرورش کرم میلورم

  • قیمت: 480,000 تومان

اطلاعات بیشتر در مورد کرم میلورم مطالعه کنید

پیشگفتار:

بر اساس پیش بینی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحده ( فائو ) جمعیت جهان تا سال 2050 میلادی به 1/9 میلیارد نفر یعنی 34 درصد بیش از جمهیت کنونی خواهد رسید بنابراین یافتن راههای جدید برای تأمین غذای این میزان جمعیت اجتناب ناپذیر است. از سوی دیگر بحران آب و گرمایش هوا و همچنین مصرف آب در حوضه کشاورزی موضوع قابل تأمل برانگیز خواهد بود. اما یکی از بهترین راه کارها برای تأمین موادغذایی به ویژه پروتئین تکثیر و پرورش حشرات خوراکی از جمله میلورم می­باشد که از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. آسانی پرورش سرعت بالای تکثیر عدم تولید صدا عدم توانایی پرواز عدم ایجاد بوی زننده، عاری بودن از انگل و باکتری­ها آستانه تحمل بالا نسبت به تنش­های محیطی و عدم نیاز به تحهیزات پیشرفته میلورم را به یکی از کسب و کارهای خانگی و زود بازده بسیار عالی تبدیل کرده است که نیاز به سرمایه اندکی دارد و می­توان به آسانی در مقیاس کم و یا انبوه آن را تولید نمود.

کاربردهای میلورم:

میلورم به عنوان مکمل پروتئینی برای طیف ویسعی از جانداران از جمله انسان و انواع پستانداران ،خزندگان ، پرندگان ، دوزیستان و انواع آبزیان و حتی گیاهان گوشتخوار استفاده گسترده­ای دارد میلورم حاوی بیش از 30 درصد روغن و انواع اسیدهای چرب غیر اشباع ضروری برای انسان است از روغن میلورم در صنایع غذایی و بهداشتی استفاده می­شود روغن میلورم یکی از محصولات با ارزش است که با پرورش میلورم می توان آنرا در ایران تولید کرد تولید فضولات و بیوچار: بیوچار ذغال زیستی تهیه شده از زیست توده­های گیاهی و ضایعات کشاورزی است که به عنوان کود استفاده می­شود این ماده به صورت جامد و سرشار از کربن است و به عنوان جاذبی برای حذف یون فلزات سنگین فاز آبی عمل می­کند. بیوچار سبب اصلاح خاک شده و حاصلخیزی آن را افزایش می­دهد. این نوع کود تولید محصولات کشاورزی را افزایش داده و می­تواند در برابر برخی بیماری­های گیاهی از گیاهان محافظت کند از مزایای بیوچار مدیریت ضایعات کشاورزی است گسترش کشاورزی زیستی و نیز آلودگی­های جوی از سوی دیگر باعث شده است تا استفاده از این نوع کود در دنیا روز به روز افزایش پیدا کند. از اسکلت خارجی میلورم که جنس کیتین است، کیتوسال استخراج می­شود که یکی از مواد شگفت­ انگیز پر کاربرد در صنایع گوناگون از جمله تصفیه آب بسته­ بندی و حفظ مواد غذایی کشاورزی و مبارزه با آفات ساخت ظروف یکبار مصرف و انواع پلیمرها ساخت پوست مصنوعی ضدعفونی میوه­ ها و مواد غذایی و ….. است. از میلورم برای بازیافت زباله و تبدیل آن به پروتئین و زیست توده قابل استفاده بهره­ برداری می­شود. برای مثال میلورم می­تواند زباله و پلاستیک­های بیشتری را بخورد و به بازیافت آنها کمک کند.
انواع گونه­ های میلورم:
این حشرات در جهان غرب بطور تجاری تولید و به عنوان غذای حیوانات خانگی برای خزندگان و پرندگان و ماهی­ها استفاده می­شوند . همچنین میلورها به عنوان حشرات خوراکی برای مصرف انسان مورد توجه قرار دارد.
*مهمترین گونه زرد ( معمولی )
*سوپرمیلورم
* لسرمیلورم ( میلورم کوچک ، بوفالوورم)
در حال حاضر تنها میلورم زرد و لسر میلورم برای مصرف انسان تولید می­شود.میلورم زرد می­تواند در بزرگترین اندازه خود طولی در حدود ۵.۲ سانتی متر داشته باشد. منشأ سوپرمیلورم از قاره آمریکا است و اغلب در فضولات و پس ماندهای حیوانی و دیگر بسترهای آلی در طبیعت یافت می­شوند. سوپر میلورم شکل و رنگ مشابه با میلورم زرد دارد اما اندازه آن بزرگ ­تر و در حدود 8۰۳ تا ۷.۵ سانتی­متر رشد می­کند. لسر میلورم ( میلورم کوچک ) یک سوسک گرمسیری است در آب و هوای سرد معمولاً در محل زندگی مرغ­ ها ساکن است و از غذا فضله و مرغ­های مرده تغذیه می­کند لسر میلورم د حدود 75 درصد سانتی­متر رشد می­کند. زمان تکامل این گونه­ ها به عوامل گوناگونی مانند دما ، رطوبت ،کیفیت، رژیم غذایی ، چگالی لاروی و تفاوت نژادی وابسته است.
چرخه زندگی و بیولوژی میلورم:
میلورم­ها از موادی مانند آرد سبوس گندم سبوس برنج و جوپرک تغذیه می­کنند جنس ماده بالغ میلورم زرد بطور میانگین 250 تا 500 تخم می­گذارد که آن تعداد تخم­ ها در طول زندگی حشره روزانه بصورت تکی یا به صورت خوشه­ای چسبیده به مواد بستر یا دیواره­ ها و کف ظروفی که در آن نگهداری می­شوند وجود خواهند داشت. تخم­ها در مدت 4 روز در دمای 26 تا 30 درجه سانتی­گراد هج می­­شوند . اما در دمای 15 درجه سانتی گراد این زمان ممکن است بیش از 24 روز بطول ینجامد.
لاروها بطور میانگین 11 تا 19 با پوست اندازی میکنند تعداد و مدت زمان پوست اندازی های لاروی به کل دوره چرخه زندگی میلورم زرد بستگی دارد. زمانی که لاروها به زمان شفیرگی نزدیک می­شوند در مدت زمان کوتاهی قبل از تبدیل شدن به شفیره به شکل سی (C) انگلیسی تغییر شکل می­دهند. میلورم­ های بالغ سوسک­ ها در ابتدا سفید رنگ هستند و اسکلت خارجی نرمی دارند که در مجاورت هوا به مرور رنگ آنها تیره و اسکلت خارجی آنها سخت می­شود.
کل چرخه زندگی میلورم در شرایط بهینه 75 تا 90 روز به طول می­انجامد.