آموزش پرورش بلدرچین
ثبت نام کنید

ثبت نام آموزش پرورش بلدرچین

  • قیمت: 480,000 تومان

اطلاعات بیشتر در مورد پرورش بلدرچین

 مقدمه:

بلدرچین از نظر رده‌بندی جانورشناسی به شاخه طنابداران، زیرشاخه مهره‌داران، رده پرندگان، دسته ماکیان‌سانان و جنس کوتورنیکس تعلق دارد و در گذشته به‌عنوان حیوان آزمایشگاهی مورد استفاده دانشمندان قرار می‌گرفت، اما بعداً به‌عنوان پرنده‌ای باارزش برای تولید گوشت و تخم مورد استفاده قرار گرفت. بلدرچین برای اولین بار در ژاپن و در قرن ۱۱ میلادی اهلی شد. در ابتدا نگه‌داری از این پرنده به‌صورت سرگرمی و به‌منظور آواز خواندن انجام می‌شد، اما از قرن ۱۹ میلادی به بعد بلدرچین به‌منظور تولید گوشت و تخم مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این پرنده در ۶ هفتگی به بلوغ جنسی می‌رسد و از ۵۰-۴۵ روزگی شروع به تولید تخم می‌کند. تخم آن بین ۸ تا ۱۲ گرم وزن دارد و دوره جوجه‌کشی آن نیز در حدود ۱۸-۱۷ روز به طول می‌انجامد. بلدرچین پرنده کوچکی است و در زمان بلوغ حدود ۲۵۰-۲۰۰ گرم وزن دارد (به‌صورت پرورشی) و طول عمر آن نیز حدود ۳ الی ۴ سال است که قابلیت پرواز دارد و در طبیعت در بین علفزارها زندگی می‌کند. در زبان فارسی بلدرچین به اسامی بدبده و سره نیز شناخته می‌شود. بدن بلدرچین ژاپنی دارای ترکیب رنگ‌های قهوه‌ای، سفید، نخودی و زرد است. جنس ماده بلدرچین اندکی از جنس نر بزرگ‌تر است
بلدرچین‌ها جثهٔ کوچک دارند و زندگی بر روی زمین را ترجیح می‌دهند. از دانه‌ها و نیز حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می‌کنند. بر روی زمین لانه می‌سازند و بر پروازهای کوتاه و سریع قادر می‌باشند.
برخی گونه‌ها همچون بلدرچین ژاپنی و بلدرچین معمولی پرندگانی مهاجرند و توانایی پرواز در مسافت‌های طولانی را دارند. در برخی کشورها برخی گونه‌های بلدرچین در تعداد زیاد پرورش داده می‌شوند تا از تخم و گوشت آن‌ها استفاده شود یا حتی در شکارگاه‌ها رها شوند. این پرنده در سکونت‌گاه‌های خود هم توسط انسان‌ها به‌طور گسترده‌ای شکار می‌شود تا از گوشت و پرهایش استفاده شود.
برای شروع کار، نیازمند شناخت اصول کامل از پرورش بلدرچین ، شرایط اقلیمی بهداشت ، تغذیه و … است. دوره های راشا افق ،اطلاعات کاملی دراختیار شما قرار می دهد

 

اهمیت پرورش بلدرچین :

1- بلوغ فیزیکی بلدرچین در حدود سن ۶ هفتگی محقق می شود و در این زمان بلدرچین پرورش یافته آماده ذبح میشوند.
وزن بلدرچین نر بالغ در این سن در حدود ۱۴۰ گرم است.
ماده ها کمی سنگین تر بوده و وزن آنها به ۱۵۰ تا ۱۸۰ گرم می رسد.
متوسط وزن لاشه آماده پخت در حد ۱۵۰ گرم و حتی بیشتر به ثبت رسیده است.
میزان رشد برنده حدود ۳/۵ برابر سریعتر از پرندگان اهلی متعارف است.
در واقع جوجه های بلدرچین با وزن حدود ۸ تا ۱۰ گرم می‌توانند در مدت ۶ هفته به وزن ۱۸۰ گرم هم برسند.
2- تولید تخم بلدرچین بسیار بالا می باشد به طوری که این پرنده توانایی تولید تخم را تا ۲۶۰ _۳۰۰ عدد در سال اول زندگی خود دارا می باشد و اصطلاحاً آن را در زمره پرندگان کثیر التخم قرار می دهند.
3- کیفیت و کمیت دو عامل اساسی هستند که همیشه مد نظر متخصصین دامپروری و اصلاح نژاد بوده است و این در حالی است که بلدرچین به طور ذاتی هر دو عامل را یکجا دارا می باشد و از این اصل که هر چه تولید از نظر کمیت بالاتر رود کیفیت جهت عکس آن را طی می‌کند و یا بالعکس تبعیت نمی‌کند.
4- هر جفت بلدرچین توان تولید ۳_۴ نسل را دارا می باشند و این در حالی است که فاصله میان هر نسل حدود ۵۰ روز است.
5- عموما بلدرچینهای ماده در حدود سن ۵۰ روزگی به بلوغ جنسی رسیده و در ۶۰ روزگی کاملاً در مرحله تولید کامل تخم قرار می‌گیرند.
با اعمال مدیریت صحیح، بلدرچین ژاپنی حدود ۲۵۰ تا ۲۶۰ تخم در سال اول تولید می‌کنند‌.
بلدرچین ها ۷۵٪ تخم های خود را بین ساعات ۳ تا ۵ بعد از ظهر و ۲۵٪ بقیه را به هنگام شب می گذارند.
6- تخم نطفه دار بلدرچین، فقط در ۱۷ تا ۱۸ روز به جوجه یکروزه تبدیل می شوند.
7- فضای متراکم به عنوان یکی از ارکان اصلی در پرورش طیور برای پرورش دهنده بلدرچین یک امتیاز محسوب می شود، زیرا این پرنده موجودی بسیار پر بنیه و پرطاقت است. لذا می‌توان آن را در تراکم نسبتاً بالا پرورش داد و به نتیجه مطلوب رسید. ثانیا از نظر آبخوری و دانخوری نیز به فضای زیادی نیاز ندارد.
8- پرورش بلدرچین نیاز به تاسیسات عالی یا خوب و حتی متوسط هم ندارد و می‌توان با حداقل ها و کمترین هزینه ها به پرورش آن مبادرت ورزید.
9- مقاومت این پرنده خوش بنیه در برابر عوامل فیزیکی و محیطی و به ویژه بیماری ها و مسائل بهداشتی بسیار قابل توجه می باشد و سبب می‌شود که کمتر به واکسیناسیون احتیاج داشته باشد.
10- تولید بلدرچین نیاز به سرمایه‌گذاری سنگین ندارد.
11- بازگشت سرمایه در این کار بسیار سریع است.
12- خواص تغذیه ای فراوانی را دارا می باشد.
13- مسئله بازارپسندی
14- این پرنده به دلیل داشتن مقاومت چشمگیر، توان سازگاری با هر نوع اقلیم و یا هر فصل را دارا می باشد.
15- در پرورش طیور خوراک بیشترین هزینه جاری را به خود اختصاص می‌دهد.
در مورد بلدرچین به دلیل عدم حساسیت به نوع غذا و خوراک هزینه آن نسبت به سایر دامها و یا طیور کمتر است.
16- مصرف سوخت کمتر (به دلیل مقاومت بالا)
17- زمانی که یک گله را خریداری می کنیم، می توانیم از همان گله، گله مادر را برای تولید نسل های آینده و همچنین گله گوشتی و تخمگذار خود انتخاب کنیم.
18- نکته جالب هر دو گله گوشتی و تخمگذار را با هم و بدون مشاهده هیچگونه تغییر سوئی در کیفیت و کمیت گله نگهداری کرد و یا ازهمان گله تخمگذار در پایان دوره به عنوان گوشتی بی هیچ احساس کمبودی در کیفیت گوشت استفاده نمود.
19- قیمت تمام شده تمام محصولات آن پایین است.
20- رشد این پرنده نسبت به سایر هم خانواده های خود بسیار سریع تر است یعنی حدود ۴ برابر سریعتر از سایر طیور اهلی.
21- پس از اتمام هفته اول زندگی مشاهده می شود که جثه پرنده ۷ برابر اولین هفته شده است و پس از اتمام هفته دوم جثه آن به دو برابر اول هفته افزایش می یابد.
22- فواصل کوتاه نسل هاد
23- بلدرچین در سال اول در حدود ۲۹۰ عدد تخم تولید می کند و در سال دوم و سوم این مقدار کمتر می شود.
پرندگان جوان به منظور مصرف گوشت در حدود سن ۴۰ روزگی آماده کشتار می باشند.
پرندگان تازه متولد شده معمولاً دارای وزنی در حدود ۸ تا ۱۰ گرم هستند

 

 هدف از ایجاد یک واحد پرورش بلدرچین :

1- تولید تخم بلدرچین نطفه دار
یکی از اهداف پرورش بلدرچین، تولید تخم بلدرچین نطفه دار جهت جوجه کشی می باشد.
تمامی تخم های تولیدی با هدف ورود به ماشین های جوجه کشی تولید و عرضه می‌شوند.
2- تولید جوجه یک روزه
عموما پرورش دهندگان بلدرچین تخمگذار، مجهز به ماشین های جوجه کشی بوده و در این رابطه تخصص دارند و به صورت فصلی، کل تولید مزرعه پرورش بلدرچین جهت جوجه کشی مصرف می‌شود.
3- تولید تخم بلدرچین خوراکی
تولید تخم بلدرچین خوراکی می تواند فعالیت ابتدایی هر پرورش دهنده بلدرچین باشد.
این تولید می‌تواند به منظور فروش و بازرگانان، عمده فروشان و یا مستقیما به مصرف‌کنندگان عرضه شود.
در این دوره گام به گام با مراحل مختلف پرورش، تکثیر و نگهداری بلدرچین گوشتی و تخم گذار آشنا شده و در رابطه با مدیریت تغذیه و پرواربندی، مدیریت بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌ها و موارد دیگر مطالب بسیار مفید و کاربردی مطرح می‌گردد