آموزش تخصصی زالو درمانی و کاربردهای آن
ثبت نام کنید

ثبت نام آموزش زالو درمانی

  • قیمت: 450,000 تومان

اطلاعات بیشتر در مورد زالو مطالعه کنید

آیا به زالودرمانی فکر کرده‌اید !؟؟

تاریخچه زالو :
در حدود هزار سال قبل زالو درمانی معرفی‌شده است. به گفته ابن‌سینا در کتاب قانون، زالو خون را بهتر از حجامت از عمق بدن بیرون می‌کشد. ابن‌سینا زالو را در درمان بیماری‌های پوستی از قبیل جوش‌ها، دمل‌های صورت و لک‌ سودمند می‌‌دانست.
ازلحاظ تعداد تابه‌حال میلیاردها زالو مورداستفاده قرارگرفته‌اند، اما نتایج حاصل از این تجربه فوق‌العاده عظیم ازلحاظ کمی به میزان بسیار اندکی مستند و مکتوب گشته است. درگذشته زالوها عمدتاً در بیماری‌های قلبی و سیستم گردش خون مورداستفاده قرار می‌گرفتند، ولی در حال حاضر مورداستفاده آن‌ها فقط برای بیماری‌های قلبی و دستگاه‌های گردش خون نیست بلکه در بیماری‌های مزمن کاهش درد نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. یک رویداد مهم در تاریخچه زالو درمانی طبی، کشفی بود که به‌وسیله Haycraft انجام گرفت مبنی بر اینکه گلو و دهان زالوها حاوی ماده‌ای است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند، که در سال ۱۹۰۳ این ماده جداسازی و هیرودین نام گرفت.
تاکنون ۶۳۰ نوع زالو شناخته‌شده است اما تنها ۱۵ گونه آن‌ها در پزشکی کاربرد دارد و سه گونه محبوب وجود دارد.
Hirudo medicinalis و Hirudo verbana و Hirudo orientalis

 

 مقدمه :

تاثیرات شگفت انگیز زالو درمانی در بسیاری از بیماری ها سبب شده تا امروزه یکی از موثرترین روش‌ها در درمان بیماری‌ها باشد ،مکیدن خون بیمار و ترشح آنزیم هایی با خواص درمانی متعدد باعث شده است که زالو درمانی در بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار گیرد.
چنانچه اکنون زالو را به عنوان جراح کوچولو (micro surgeon )می‌شناسند.
اولین استفاده پزشکی از زالو بر روی جلوگیری از عفونت زخم و درمان زخم ها بوده است.
ماده طبیعی ضد انعقاد موجود در بزاق زالو در درمان های پزشکی مانند جراحی ترمیمی استفاده می شود .
امروزه از زالو برای انواع بیماری هایی نظیر گرفتگی عروق قلبی، زخمهای دیابتی، واریکوسل ،آب مروارید، جلوگیری از سکته مغزی و … و بسیاری دیگر از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می گیرد که در بسیاری از آنها خاصیت درمانی کنندگی و در برخی از بیماری‌ها خاصیت کنترل کنندگی و در بسیاری از بیماری‌ها خاصیت پیشگیرانه دارد .
امروزه افراد زیادی در زمینه درمان به درمان های سنتی روی آورده اند چرا که این درمان ها بی ضرر و پرفایده هستند.
شرایط اقتصادی هر خانواده ایجاد می‌کند که در هر خانواده فردی مسلط به زالو درمانی ،حضور داشته باشد تا برای اعضای خانواده نجات‌بخش و مثمرثمر واقع گردد .
طبق مطالعات گسترده در زمینه زالو درمانی اگر فردی دچار سکته مغزی شود و همان لحظه زالو درمانی پشت گوش هایش انجام شود تا زمانی که فرد به بیمارستان رسانده شود ،از خطرات و عوارض ناشی از سکته مغزی نجات پیدا میکند.تا جایی که سکته مغزی در بدن وی عوارضی به جا نخواهد گذاشت و در نتیجه همیشه باید افرادی در خانواده حاضر باشند که مسلط زالو درمانی باشند .
برای شروع ، نیازمند شناخت اصول کامل از زالودرمانی و کاربردهای آن است. دوره های راشا افق ،اطلاعات کاملی دراختیار شما قرار می دهد.

 

آناتومی و عملکرد زالو  :

به‌منظور درک جنبه ساختاری آناتومی زالو از یک دیدگاه بیولوژیک، ما به نحوه رفتار جانور در استخرهای آب تازه، نظرخواهیم افکند.
رفتار طبیعی زالو با چرخه‌ای از رویدادهای تکرارشونده زیر مشخص می‌گردد:
جست‌وجوی آرام غذا و مشاهده طعمه بالقوه، درحالی‌که برای مدت‌زمان طولانی می‌تواند به‌آرامی در سطح آب شناور و یا در حال شنا باشد. این حالت می‌تواند ماه‌ها به طول انجامد.
اتصال سریع به طعمه و تغذیه کردن از وی با حرکات سریع، تغذیه معمولاً طی تماس اندکی پایان می‌پذیرد.
فرورفتن به یک مکان محض در عمق آب به‌منظور استراحت و هضم غذا، این دوره استراحت ممکن است چند ماه به طول انجامد.
زالوها در هر بار تغذیه می‌توانند مقادیر نسبتاً زیادی خون بخورند، این موضوع به زالو اجازه می‌دهد که در فواصل بین تغذیه‌ها تا ۶ الی ۱۲ ماه زنده بماند.
با توجه به‌اندازه ارگان زالو ، هیرودو به‌طور کامل از یک لوله گوارشی با دیواره دولایه تشکیل‌شده است. پیش روده-روده میانی (معده)-روده عقبی، بزرگ‌ترین حجم اعضا و بافت‌ها را هم در وضعیت پر و هم خالی اشغال می‌کنند.
پیش روده، شامل دهان، حلق و مری تقریباً ۰.۲ کل طول جانور را تشکیل می‌دهد.
میان روده (معده) که شامل ۱۰ جفت کیسکور هست. ۰.۵ از کل طول را تشکیل می‌دهد.
روده عقبی سه‌قسمتی تقریباً۰.۳ طول کلی را شامل می‌شود. زالو فقط به یک‌گونه باکتری‌هایی برای حیات طولانی‌مدت مجهز شده است. این گونه‌ها همزیست زالو شده‌اند تا غذایش را هضم کنند.
معده زالو (چینه‌دان) یک محفظه ذخیره عظیم است که زالو را قادر می‌سازد تا ماه‌ها بدون غذا به حیات خود ادامه دهد. این قسمت به روده عقبی، جایی که هضم کم انرژی انجام می‌شود متصل شده است. حتی بعدازاینکه محتویات معده به‌طور کامل خالی بشود، زالو می‌تواند ماه‌ها با ماده بدن خود ادامه حیات دهد.
زالو دو نوع اعضای ترشحی دیگر نیز دارد: اندام ترشحی سگمانته (بندبند) و اندام‌های تولیدمثلی هرمافرودیت (دوجنسی)
تنفس در طول دیواره بدن انجام می‌گیرد. هموگلوبین حل‌شده در خون، اکسیژن را از راه یک شبکه مویرگی انقباضی به تمام بخش‌های بدن منتقل می‌کند.
زالو دید بسیار ضعیفی دارد که اغلب می‌توانند فقط مسیر نور را تشخیص بدهند، اما بسیار حساس به لمس می‌باشند.
آن‌ها همچنین یک حس قوی از طعم و مزه دارند.
زالو نمی‌تواند بشنود اما گاهی اوقات به ارتعاشات بسیار حساس هستند.
آن‌ها با یکدیگر از طریق شیمیایی و لامسه ارتباط برقرار می‌کنند.
بدن زالو طبی از ۳۴ بند تشکیل‌شده است. بندهای ۹-۱۱ کلتیلوم را که عضو مسئول ترشح کوکون بوده و در ماه‌های تابستان قابل‌رؤیت است، ۷ بند آخر، تشکیل‌دهنده مکنده بزرگ عقبی هستند.
ناحیه سر زالو که عملکردهای اتصال، گزش، مکش و جابجایی را انجام می‌دهد حاوی گیرنده‌های چشایی، گیرنده‌های دما و چشم‌های پوستی بوده و به گانگلیون حلقی پایینی -متصل شده است.

 پوست، ماهیچه‌ها، اعصاب و حواس زالو  :

۱ –به میزان زیادی خاصیت الاستیکی دارد.
۲–عمل تنفس جانور را به عهده دارد و انجام می‌دهد.
۳–به‌عنوان سدی در مقابل عفونت‌ها و مواد مضر عمل می‌کنند.
۴–اجازه تنظیم اسمولاریته(فشار اسمزی مایعات) را داده و تبادل مواد شیمیایی و گازها را تنظیم می‌کند.
۵–مانند یک اندام حسی پیچیده واحد عمل می‌کند.
۶–می‌تواند در مقابل حمله‌های مکانیکی مقاومت کند.
۷–می‌تواند لایه خارجی‌اش را به دور بی اندازد. (پوست‌اندازی)
۸–جهت اهداف استتاری پیگمامته(تیره رنک) هست.
۹ –برای مشخص کردن نوع گونه‌ها سودمند هست.
۱۰–برای جلوگیری دهیدراتاسیون (بی‌آب شدن) عمل کرده و زالو را در خلال خواب زمستانی و دوره‌های استراحت تابستانی محافظت می‌کند.

 خواص بزاق زالو :

زالو هنگام مکیدن خون، مواد متنوعی ترشح می‌کند که خواص درمانی دارند. آب دهان زالو (بزاق) حاوی بیش از یک‌صد و بیست نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماری‌های مختلفی می‌شود. این انگل کوچک و شگفت‌آور به علت توانایی فوق‌العاده‌ای که در درمان بیماری‌ها دارد جایگاه ویژه‌ای در طب دارد.
کشور ما دارای ذخایر بسیار زیادی از این جانور بوده است که با صید بی‌رویه صیادان و سم‌پاشی مزارع نسل این حیوان رو به انقراض هست.
عمده خواص درمان زالو در بزاق زالو است، به‌طوری‌که شاید بیشتر از وزنش قادر به تولید بزاق هست و وقتی به‌جایی از بدن می‌چسبد آن‌قدر آب بزاق تولید می‌کند که از زیربدنه حیوان بزاق می‌چکد. عصاره آب دهان زالو شامل دودسته مواد هستند که گروهی به‌عنوان نروترانسمیتر بر روی پایانه‌های عصبی عمل می‌کنند و موجب تحریک عمومی رو نقاط طب سوزنی می‌شوند و دسته
دیگر که برای گردش خون عمومی و مویرگ‌ها عمل کرده و به‌عنوان ضد انعقاد، ضد تورم و ضد درد ایفای نقش می‌کنند.
در این کارگاه گام به گام با اصول زالودرمانی و کاربردهای آن آشنا شده و مطالب بسیار مفید و کاربردی مطرح می‌گردد.