آموزش تخصصی زالو درمانی حجامت و بادکش
ثبت نام کنید

ثبت نام آموزش زالو درمانی،حجامت,بادکش

  • قیمت: 1,050,000 تومان

اطلاعات بیشتر در مورد زالو مطالعه کنید

 تاریخچه زالو :

در حدود هزار سال قبل زالو درمانی معرفی‌شده است. به گفته ابن‌سینا در کتاب قانون، زالو خون را بهتر از حجامت از عمق بدن بیرون می‌کشد. ابن‌سینا زالو را در درمان بیماری‌های پوستی از قبیل جوش‌ها، دمل‌های صورت و لک‌ سودمند می‌‌دانست.
ازلحاظ تعداد تابه‌حال میلیاردها زالو مورداستفاده قرارگرفته‌اند، اما نتایج حاصل از این تجربه فوق‌العاده عظیم ازلحاظ کمی به میزان بسیار اندکی مستند و مکتوب گشته است. درگذشته زالوها عمدتاً در بیماری‌های قلبی و سیستم گردش خون مورداستفاده قرار می‌گرفتند، ولی در حال حاضر مورداستفاده آن‌ها فقط برای بیماری‌های قلبی و دستگاه‌های گردش خون نیست بلکه در بیماری‌های مزمن کاهش درد نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. یک رویداد مهم در تاریخچه زالو درمانی طبی، کشفی بود که به‌وسیله Haycraft انجام گرفت مبنی بر اینکه گلو و دهان زالوها حاوی ماده‌ای است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند، که در سال ۱۹۰۳ این ماده جداسازی و هیرودین نام گرفت.

تاکنون ۶۳۰ نوع زالو شناخته‌شده است اما تنها ۱۵ گونه آن‌ها در پزشکی کاربرد دارد و سه گونه محبوب وجود دارد.

Hirudo medicinalis و Hirudo verbana و Hirudo orientalis

 

مقدمه :

تاثیرات شگفت انگیز زالو درمانی در بسیاری از بیماری ها سبب شده تا امروزه یکی از موثرترین روش‌ها در درمان بیماری‌ها باشد ،مکیدن خون بیمار و ترشح آنزیم هایی با خواص درمانی متعدد باعث شده است که زالو درمانی در بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار گیرد.
چنانچه اکنون زالو را به عنوان جراح کوچولو (micro surgeon )می‌شناسند.
اولین استفاده پزشکی از زالو بر روی جلوگیری از عفونت زخم و درمان زخم ها بوده است.
ماده طبیعی ضد انعقاد موجود در بزاق زالو در درمان های پزشکی مانند جراحی ترمیمی استفاده می شود .
امروزه از زالو برای انواع بیماری هایی نظیر گرفتگی عروق قلبی، زخمهای دیابتی، واریکوسل ،آب مروارید، جلوگیری از سکته مغزی و … و بسیاری دیگر از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می گیرد که در بسیاری از آنها خاصیت درمانی کنندگی و در برخی از بیماری‌ها خاصیت کنترل کنندگی و در بسیاری از بیماری‌ها خاصیت پیشگیرانه دارد .
امروزه افراد زیادی در زمینه درمان به درمان های سنتی روی آورده اند چرا که این درمان ها بی ضرر و پرفایده هستند.
شرایط اقتصادی هر خانواده ایجاد می‌کند که در هر خانواده فردی مسلط به زالو درمانی ،حضور داشته باشد تا برای اعضای خانواده نجات‌بخش و مثمرثمر واقع گردد .
طبق مطالعات گسترده در زمینه زالو درمانی اگر فردی دچار سکته مغزی شود و همان لحظه زالو درمانی پشت گوش هایش انجام شود تا زمانی که فرد به بیمارستان رسانده شود ،از خطرات و عوارض ناشی از سکته مغزی نجات پیدا میکند.تا جایی که سکته مغزی در بدن وی عوارضی به جا نخواهد گذاشت و در نتیجه همیشه باید افرادی در خانواده حاضر باشند که مسلط زالو درمانی باشند .
برای شروع ، نیازمند شناخت اصول کامل از زالودرمانی و کاربردهای آن است. دوره های راشا افق ،اطلاعات کاملی دراختیار شما قرار می دهد.

 

آناتومی و عملکرد زالو :

به‌منظور درک جنبه ساختاری آناتومی زالو از یک دیدگاه بیولوژیک، ما به نحوه رفتار جانور در استخرهای آب تازه، نظرخواهیم افکند.
رفتار طبیعی زالو با چرخه‌ای از رویدادهای تکرارشونده زیر مشخص می‌گردد:
جست‌وجوی آرام غذا و مشاهده طعمه بالقوه، درحالی‌که برای مدت‌زمان طولانی می‌تواند به‌آرامی در سطح آب شناور و یا در حال شنا باشد. این حالت می‌تواند ماه‌ها به طول انجامد.
اتصال سریع به طعمه و تغذیه کردن از وی با حرکات سریع، تغذیه معمولاً طی تماس اندکی پایان می‌پذیرد.
فرورفتن به یک مکان محض در عمق آب به‌منظور استراحت و هضم غذا، این دوره استراحت ممکن است چند ماه به طول انجامد.
زالوها در هر بار تغذیه می‌توانند مقادیر نسبتاً زیادی خون بخورند، این موضوع به زالو اجازه می‌دهد که در فواصل بین تغذیه‌ها تا ۶ الی ۱۲ ماه زنده بماند.
با توجه به‌اندازه ارگان زالو ، هیرودو به‌طور کامل از یک لوله گوارشی با دیواره دولایه تشکیل‌شده است. پیش روده-روده میانی (معده)-روده عقبی، بزرگ‌ترین حجم اعضا و بافت‌ها را هم در وضعیت پر و هم خالی اشغال می‌کنند.
پیش روده، شامل دهان، حلق و مری تقریباً ۰.۲ کل طول جانور را تشکیل می‌دهد.
میان روده (معده) که شامل ۱۰ جفت کیسکور هست. ۰.۵ از کل طول را تشکیل می‌دهد.
روده عقبی سه‌قسمتی تقریباً۰.۳ طول کلی را شامل می‌شود. زالو فقط به یک‌گونه باکتری‌هایی برای حیات طولانی‌مدت مجهز شده است. این گونه‌ها همزیست زالو شده‌اند تا غذایش را هضم کنند.
معده زالو (چینه‌دان) یک محفظه ذخیره عظیم است که زالو را قادر می‌سازد تا ماه‌ها بدون غذا به حیات خود ادامه دهد. این قسمت به روده عقبی، جایی که هضم کم انرژی انجام می‌شود متصل شده است. حتی بعدازاینکه محتویات معده به‌طور کامل خالی بشود، زالو می‌تواند ماه‌ها با ماده بدن خود ادامه حیات دهد.
زالو دو نوع اعضای ترشحی دیگر نیز دارد: اندام ترشحی سگمانته (بندبند) و اندام‌های تولیدمثلی هرمافرودیت (دوجنسی)
تنفس در طول دیواره بدن انجام می‌گیرد. هموگلوبین حل‌شده در خون، اکسیژن را از راه یک شبکه مویرگی انقباضی به تمام بخش‌های بدن منتقل می‌کند.
زالو دید بسیار ضعیفی دارد که اغلب می‌توانند فقط مسیر نور را تشخیص بدهند، اما بسیار حساس به لمس می‌باشند.
آن‌ها همچنین یک حس قوی از طعم و مزه دارند.
زالو نمی‌تواند بشنود اما گاهی اوقات به ارتعاشات بسیار حساس هستند.
آن‌ها با یکدیگر از طریق شیمیایی و لامسه ارتباط برقرار می‌کنند.
بدن زالو طبی از ۳۴ بند تشکیل‌شده است. بندهای ۹-۱۱ کلتیلوم را که عضو مسئول ترشح کوکون بوده و در ماه‌های تابستان قابل‌رؤیت است، ۷ بند آخر، تشکیل‌دهنده مکنده بزرگ عقبی هستند.
ناحیه سر زالو که عملکردهای اتصال، گزش، مکش و جابجایی را انجام می‌دهد حاوی گیرنده‌های چشایی، گیرنده‌های دما و چشم‌های پوستی بوده و به گانگلیون حلقی پایینی -متصل شده است

 پوست، ماهیچه‌ها، اعصاب و حواس زالو :

۱–به میزان زیادی خاصیت الاستیکی دارد.
۲–عمل تنفس جانور را به عهده دارد و انجام می‌دهد.
۳–به‌عنوان سدی در مقابل عفونت‌ها و مواد مضر عمل می‌کنند.
۴–اجازه تنظیم اسمولاریته(فشار اسمزی مایعات) را داده و تبادل مواد شیمیایی و گازها را تنظیم می‌کند.
۵–مانند یک اندام حسی پیچیده واحد عمل می‌کند.
۶–می‌تواند در مقابل حمله‌های مکانیکی مقاومت کند.
۷–می‌تواند لایه خارجی‌اش را به دور بی اندازد. (پوست‌اندازی)
۸–جهت اهداف استتاری پیگمامته(تیره رنک) هست.
۹–برای مشخص کردن نوع گونه‌ها سودمند هست.
۱۰–برای جلوگیری دهیدراتاسیون (بی‌آب شدن) عمل کرده و زالو را در خلال خواب زمستانی و دوره‌های استراحت تابستانی محافظت می‌کند.

 خواص بزاق زالو :

زالو هنگام مکیدن خون، مواد متنوعی ترشح می‌کند که خواص درمانی دارند. آب دهان زالو (بزاق) حاوی بیش از یک‌صد و بیست نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماری‌های مختلفی می‌شود. این انگل کوچک و شگفت‌آور به علت توانایی فوق‌العاده‌ای که در درمان بیماری‌ها دارد جایگاه ویژه‌ای در طب دارد.
کشور ما دارای ذخایر بسیار زیادی از این جانور بوده است که با صید بی‌رویه صیادان و سم‌پاشی مزارع نسل این حیوان رو به انقراض هست.
عمده خواص درمان زالو در بزاق زالو است، به‌طوری‌که شاید بیشتر از وزنش قادر به تولید بزاق هست و وقتی به‌جایی از بدن می‌چسبد آن‌قدر آب بزاق تولید می‌کند که از زیربدنه حیوان بزاق می‌چکد. عصاره آب دهان زالو شامل دودسته مواد هستند که گروهی به‌عنوان نروترانسمیتر بر روی پایانه‌های عصبی عمل می‌کنند و موجب تحریک عمومی رو نقاط طب سوزنی می‌شوند و دسته
دیگر که برای گردش خون عمومی و مویرگ‌ها عمل کرده و به‌عنوان ضد انعقاد، ضد تورم و ضد درد ایفای نقش می‌کنند.
در این کارگاه گام به گام با اصول زالودرمانی و کاربردهای آن آشنا شده و مطالب بسیار مفید و کاربردی مطرح می‌گردد.

مقدمه:

بادکش یا حجامت خشک گونه‌ای از روش‌های درمانی در طب‌سنتی و طب‌اسلامی می‌باشد که اثرات شفابخش برای آن قائل هستند. گرچه گفته می‌شود بادکش برای درمان بسیاری از دردها و بیماری‌ها مفید است، اما شواهد علمی و طبی برای سودمندی آن وجود ندارد .
دو خاصیت بزرگ بادکش‌درمانی این است که درد را تسکین داده و طیف حرکتی بدن را افزایش می‌دهد. برخی پزشکان، این تکنیک را به بسیاری از بیماران دچار کمردرد، درد مفاصل، درد گردن، سفتی عضلات و افرادی که جراحی داشته و اکنون زخمی بر بدن دارند، پیشنهاد می‌کنند.
بادکش‌درمانی یکی از تکنیک‌های مؤثر در شیوه‌های طبیعی درمانی مانند طب سنتی کشورهای هند، چین و ایران است که درمانگران این مکاتب از آن برای درمان و تسکین بسیاری از دردها و بیماری‌ها استفاده می‌کنند.این شیوه که با مکانیسم‌های مختلفی توسط درمانگران روی بدن انجام می‌شود یکی از پرکاربردترین تکنیک‌های درمانی است که در زندگی روزمره مردم نیز نقش بزرگی دارد.امروزه تکنیک‌های ساده‌تر و آسان‌تر آن توسط راشا افق به کارآموزان عزیز آموزش داده می شود تا آن‌ها از این تکنیک‌ها به‌طور روزمره برای از بین بردن دردها، اسپاسم‌ها، گرفتگی‌ها و خستگی‌های ناشی از یک روز کاری استفاده کنند.
برای شروع ، نیازمند شناخت اصول کامل از بادکش و کاربردهای آن است. دوره های راشا افق ،اطلاعات کاملی دراختیار شما قرار می دهد

 

 انواع حجامت :

 حجامت بر دو وجه است؛ حجامت گرم و حجامت تر
حجامت تر حجامتی است که با خون گیری همراه است ولی حجامت گرم حجامتی است که به وسیله خلاء ایجاد شده توسط آتش صورت می‌گیرد .
مزاج این دو حجامت کاملاً با هم متفاوت است و خواص و کاربردهای آنها نیز با هم تفاوت دارد .
عملکرد حجامت گرم :
جسم خارجی (کاپینگ)به وسیله خلا و کشش پوست نوعی حمله مصنوعی به بدن تلقی شده و در نتیجه گلبولهای قرمز بدن را به تحرک در می آورند .همچنین به جریان انداختن و سریع تر کردن گردش خون و هدایت آن ب اندام هاو سایر اعضا از دیگر عملکردهای بادکش است .

 خواص بادکش گرم چیست  :

بیشترین استفاده از بادکش یا همان حجامت گرم به جهت تحلیل ریاح (از بین بردن اورام) تلطیف مواد غلیظه( لطیف کردن و نرم کردن مواد تجمع شده که دارای غلظت هستند )و تسکین درد است .
بادکش موضع را گرم و خشک می کند به همین دلیل برای سردی و رطوبت در همه اعضا بسیار موثر است.
از قبیل سردی مزاج معده سردی مزاج رحم سردی مزاج مثانه و بیماری هایی از قبیل تیروئید و تنبلی تخمدان شب ادراری و غیره .

 چرا باید درمان با بادکش را یاد بگیریم :

بادکش درمانی جزء درمانهای بسیار کم هزینه و بی خطر ولی در عین حال بسیار مثمرثمر است و پزشک های طب سنتی در تجویزهای دارویی شان اکثرا تجویز حجامت گرم دارند و دانستن این علم کمک می‌کند که خانواده متحمل هزینه‌های درمانی در این زمینه نشود همچنین چون عمل حجامت گرم دارای دوره و تعداد معینی است دشواری های رفت و آمد در طول درمان
نیز از بین میرود اما لازم به ذکر است که عمل حجامت گرم تنها نیاز به نسخه پزشک ندارد بلکه همیشه افراد خانواده به آن نیاز دارند ،تورم، دردهای عضلانی بادکش خونساز ،بادکش ضد سرما خوردگی ،بادکش سیاتیک، و غیر همیشه برای همه اعضای خانواده لازم و موثر بوده است
در این کارگاه گام به گام با اصول بادکش و کاربردهای آن آشنا شده و مطالب بسیار مفید و کاربردی مطرح می‌گردد..

 از حضرت امیرالمومنین علیه السلام منقول است:

 که حجامت بدن را صحیح و عقل را محکم میکند .
از رسول اکرم صلوات الله علیه ؛
اگر شفا ایی وجود دارد همانا در شربت عسل و تیغ حجامت می توان یافت .
مقدمه :
این روش درمانی که آوازه طب ایرانی است، از زمان های بسیار دور مورد اقبال عموم مردم بوده و می توان گفت بسیاری از مردم طب سنتی را به حجامت می شناسند.
دلیل این اقبال، حس خوبی است که در همان لحظه و پس از انجام حجامت در فرد بوجود می آید.
مکانیسم عمل حجامت شبیه بادکش است با این تفاوت که درشت مولکولی هایی که در زیر کاپ یا لیوان ها جمع شده اند با تیغ زدن خارج می شوند و باعث سبک تر شدن و احساس سلامت در بدن می شود.

 انواع حجامت :

حجامت بر دو وجه است؛ حجامت گرم و خشک و حجامت تر
حجامت تر حجامتی است که با خون گیری همراه است برخلاف حجامت گرم و خشک که به وسیله خلاء ایجاد شده توسط آتش صورت می‌گیرد.
مزاج این دو حجامت کاملاً با هم متفاوت است خواص و کاربردهای آنها نیز با هم تفاوت دارد .
اما دانستن هر دوی این حجامت ها بسیار به انجام روش‌ درمانی موثر برای هر بیماری کمک کرده و آنها را می‌توان نوعی مکمل همدیگر دانست .
برای شروع ، نیازمند شناخت اصول کامل از حجامت و کاربردهای آن است. دوره های راشا افق ،اطلاعات کاملی دراختیار شما قرار می دهد.
خواص حجامت :
هرگاه یکی از اخلاط از حالت طبیعی و سلامت خود خارج شود حجامت عضو و پوست را به سرعت از اخلاط بدپاک می گرداند .
خون حجامت از حوالی و نواحی عضو گرفته می‌شود برخلاف فصد که از رگ گرفته می شود بنابراین در دفع خلط بد در بدن حجامت زودتر از فصد پاکسازی میکند.
حجامت با افزایش سیستم ایمنی بدن و تقویت آن باعث حفظ صحت بدن و ایمن شدن از مریضی می گردد البته اگر در روزهای مناسب و مشخص خود انجام شود .
وجود بیش از ۱۲۰ مرکز حجامت در انگلستان نشان از روی آوردن سایر کشورهای پیشرفته به طب سنتی است و آگاهی نسبت به فواید حجامت.
یکی دیگر از خواص مهم و کاربردی حجامت از بین رفتن غلظت خون است .
تقویم حجامت
در بدر یا در زمانی که ماه قرص کامل است، مولکول های مایعات در بدن از هم فاصله گرفته و حجم خون بیشتر می شود. این زمان بهترین موقع برای خارج کردن خون است.
اگر هدف از حجامت پیشگری از بیماری و اصلاح بدن باشد بهترین زمان بهار و پاییز است و اگر برای درمان باشد طبق نظر پزشک باید انجام شود.
در طب سنتی ایرانی اسلامی نیز روایات زیادی از انجام حجامت در روزهای خاص آمده است.
دعای حجامت
خواندن دعای حجامت نیز توصیه شده. حکیمان این علم، ذکر آیت الکرسی و همچنین فرستادن صلوات را در زمان انجام حجامت مستحب می دانند.
«بسم الله الرحمن الرحیم اَعوذ بِالّلهِ الکَریم فى حِجامَتى مِنَ العَین فِى الدَّم وَ مِن کُلّ سوءِ وَ الاَعلالِ وَ الاَسقامِ وَ الاَوجاعِ وَ الاَمراضِ وَ اَسئَلُکَ العافِیهَ وَ المُعافاهَ وَ الشِّفاءِ مِن کُلِّ داء»؛
پناه می‌برم به خداوند کریم در حجامتی که انجام می‌دهم، از انحراف در خون و از همه بدی ها و علت ها و سختی ها و دردها و بیماری ها، و از تو سلامت و اسباب سلامت و شفاى همه بیماری ها را طلب می‌کنم. (بحار ج ۶۲ ص ۱۱۷)
در این کارگاه گام به گام با اصول حجامت و کاربردهای آن آشنا شده و مطالب بسیار مفید و کاربردی مطرح می‌گردد.